Zaslepeni ideologií a neúcta k obětem války
FOTO: Jindřich Berka

Zaslepeni ideologií a neúcta k obětem války

18. 5. 2024

Naštěstí jsem druhou světovou válku nezažil, ale nejsem slepý ani hluchý. To, co se dnes děje na internetu, je hnus. Pohrdání lidmi, co položili život za osvobození naší vlasti. Šíří se po sociálních sítích nabádání k odstraňování pomníků padlým sovětským vojákům. Jak může někdo takovou zkaženou morálku rozsévat? Nejhorší je, že mnoho lidí na to slyší a nechá se zmanipulovat. Nevím, jestli logicky uvažují nebo nenávist jim zatemnila mozek? Neumím na to odpovědět.

Ano je pravdou, že kdyby nás většinově osvobodili třeba Američané, tak jsme byli demokratickým státem a měli jsme jinou úroveň. Také nesouhlasím s agresí Ruska vůči svému sousedovi. Je také, ale skutečnost, že si vítězové po válce dělili kořist. Nebyli v Jaltě u toho Američani a Britové? Pomohli Maďarům v roce 1956 a nám v roce 1968? Svět byl rozdělen a přece kvůli malé zemičce, kdesi uprostřed Evropy, kdy většina lidí v Americe ani neví, kde leží (třeba na Kavkaze) nepůjdou do války!

Pánové, co radíte odstranit pomníky padlým, myslíte si, že byste byli dnes na světě? Nikoliv. Podívejte se prosím na mapu z roku 1938. Češi byli v obklíčení německého etnika. Jedním z cílů tehdejších nacistů bylo vyčistit tento prostor a osídlit ho nadřazenou rasou. Za pomoci poněmčení, vysídlení a vyhlazení.

Je mi také známo, že některé pomníky symbolizují nadudost a sílu vítězů, ale proto nemůže někdo zpochybňovat památku padlých vojáků, kteří položili to nejcenější za osvobození naší země, svůj život.

Ano, děkuji neznámým padlým sovětským vojákům, že tu jsem, že žiji. Také, že o tom mohu psát a bránit vás! Vy to nemůžete. Odpočívejte v pokoji. Čest Vaší památce.

Historie slouží k poučení nikoliv k překrucování faktů.

 

glosa historie
Hodnocení:
(4.4 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jindřich Berka
Ještě doplněk pane Šurgote. Historii jsem studoval po roce 1989. V roce 1972 jsem dostal podmínku, kterou mi president Gustav Husák zrušil trest amnestii. Co jsem udělal? Namíchlo mě, že Junákům stát odebral majetek a předal ho Pionýrům. Přesto považuji rušení památky padlých sovětských vojáků za hanbu. Jindra
Jindřich Berka
Pane Šurgote, nemusíte mi říkat, co komunistický režim způsobil. Mám vystudovanou historii. Nevím jestli vy jste se zrovna proti systému postavil. Nebo jste byl mladý? Já mluvím o padlých, kteří mají mít důstojnou památku. Ničení památníků padlých a hrobů je zločin. Stejně jako jejich schvalování. Copak vám nenávist zatemnila rozum? Já nemám nic ani proti hrobům německých vojáků. Jindřich Berka
Bohumil Šurgot
Mučení, doživotní žaláře a popravy odbojářů, pilotů a vojáků, kteří nebojovali na té "správné" sovětské straně, významných členů demokratické opozice, včetně spousty popravených nepohodlných členů KSČ. To vše po "osvobození Rudou armádou"" v bývalých gestapáckých věznicích, jaký paradox. Dále podle sovětského vzoru nadiktované nestoudné okradení podnikatelů, živnostníků a rolníků o své majetky, které jejich předci budovaly mnoho let , devastaci hospodářství, to také přineslo "osvobození" zemí východního bloku, včetně ČSR, Rudou armádou . To jsou doložitelná historická fakta, na základě kterých lze oprávněně konstatovat, že díky Rudé armádě byla jedna totalita vystřídána druhou, fašistická za bolševickou. Doživotního diktátora Hitlera vystřídal jen jiný doživotní diktátor Stalin, nebyl mezi nimi žádný rozdíl . Protože oba mají na svědomí utrpení a smrt miliónů nevinných lidí různých národností ve fašistických koncentrácích nebo sovětských gulazích. Bohužel, výše uvedené historická fakta byly za diktatury KSČ překrucovány, nebo bylo o nich záměrně pomlčeno. Mnoho lidí, zejména nás seniorů, stále tak věří tomu, co nám bylo v tomto období přednášeno v hodinách dějepisu . Rudá armáda , jako jedna z mnoha části spojeneckých armád , přispěla sice k porážce hitlerovského Německa, ale touto armádou obsazená území nebyla osvobozena, ale okupována/podmaněna. Žádný z okupovaných národů již na velmi dlouhou dobu neměl šanci, svobodně se rozhodnout o své budoucnosti. To byl velký kontrast k osvobozeným územím západními spojeneckými vojsky, kdy USA pomocí Marshallova plánu přispěly k hospodářské rekonstrukci západní Evropy, pomohly obnovit průmysl i zemědělství a oživit mezinárodní obchod. Západní Evropa, včetně Japonska, se tak zařadila poměrně brzy k demokratickým, bohatým a nejvyspělejším zemím světa. Dle mého názoru, z hlediska lidského, by pomníčky na hrobech padlých měly zůstat. Pomníky na jiných místech než hrobech rudoarmějců, postavené jako symbol vděčnosti za "osvobození" z vůle komunistických pohlavárů, nemají své opodstatnění , jsou totiž jen oslavou zavedení bolševické diktatury v ČR.
Zdenka Jírová
K vašemu článku se nejlépe hodí citát Winstona Churchila : " Národ, který zapomene svou minulost, nemá žádnou budoucnost. "
Helena Přibilová
Je smutné, když národ popírá svoji historii. Co v tom případě lze očekávat od budoucnosti ?
Miloslava Richterová
Pane Berko, děkuji za Váš článek, cítím to podobně. Osočující a překrucující články píší mladí, kteří toho často moc nevědí. A i staří se nechají snadno zmanipulovat, televize odvedla svou práci. Je to velká neúcta k padlým i ke všem obětem a zmařeným životům našich občanů trýzněných během 2. sv. války.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.